Historie Nebelvírského kolejního webu

Prvopočátky Nebelvírského webu jsou časově svázány s letními prázdninami roku 2004, stránky tedy nejsou o mnoho mladší než samotná škola. Tvůrcem jejich první verze, která ve více či méně pozměněné podobě vydržela několik dlouhých let, nebyl nikdo jiný než první jmenovaný primus Leonard Wild.
Úplně první adresa stránek byla www.canlog.cz/gryffindor, zanedlouho však došlo k jejich přesunu nejprve na nedlouhou dobu (kolem přelomu let 2004/2005) na http://xnebelvirx.wz.cz, později na dobu o poznání delší na www.nk.wz.cz. Zájemci si mohou prohlédnout, co všechno bylo na stránkách k nalezení, zde (záznam z poloviny června 2005), zde (záznam z konce srpna 2005), případně i zde (záznam z poloviny ledna 2006) – vězte však, že obraceče času vám úplně původní design již bohužel neukážou, ovšem i graficky nedokonalá historie je jistě zajímavá.
Jak pozorní návštěvníci stránek zjistili, došlo i k jmenování nové správkyně webu – od konce dubna 2005 jej spravovala nebelvírská studentka Mildret Wirválová, později jí při tom asistoval i bývalý primus koleje Dominic von Marllet.

V listopadu tohoto roku však Mildret ze školy odešla a pokud kolej našla nového správce webu, nepodařilo se nám jeho jméno vypátrat. V roce 2006 však stránky fungovaly dál, byly relativně aktuální, v přípravách byla i „Pamětní síň“ – viz zde (záznam pochází z letních prázdnin v roce 2006). Ve školním roce Léto 2007 však již nové správkyně známe – byly jimi slečny Nefrit Jantar Opálová a Sofie Caruca. V této době již očekávaná „Pamětní síň“ fungovala, ovšem jak můžete sami posoudit například zde (záznam z poloviny února 2007), měla daleko k nějaké „Síni slávy“, místy se blížila spíše „Galerii subjektivních neúspěchů“. V březnu tohoto roku se stránky opět přestěhovaly a to za technické pomoci Phosgena Crestfalla – nově se pak nacházely na www.nebelvir.kotty.eu.

V září 2007 se správci tohoto webu stali Filius Orionis a Tim Amidamaru. Vzhledem k tomu, že v oné době však již probíhala mezikolejní soutěž o nejlepší síň slávy, pro niž bylo rozhodnuto vybudovat web zcela nový, původní stránky nebyly nijak zvlášť udržovány.

Nové stránky pak veřejnost mohla spatřit na konci prosince 2007 – nacházely se na adrese www.kotty.eu/nebelvir a jejich některé části si můžete připomenout zde (web navržen Phosgenem Crestfallem; některé snímky pochází z pozdější doby): Jak již bylo předesláno, důvodem, proč stránky vznikly – a také jejich hlavním těžištěm – byla kolejní síň slávy, kterou se Nebelvír rozhodl pojmout jako sbírku kartiček – trochu připomínající ty hradní žabkové – s jeho nejvýznamnějšími osobnostmi a aktuálními schopnými studenty. Tato tradice v koleji vydržela prakticky až dodnes, byť je fakt, že současné žabky jsou s těmi minulými těžko porovnatelné. Pro ukázku stylu jsou některé přiloženy níže (byť je pravda, že některé z nich byly navrženy až v roce 2009). Na jejich výrobě mají největší podíl především Filius Orionis, Aileen Brokenheart, Jane Patricia Vamos a Betelgeuse Orionis.Mimochodem, když už jsme u toho... Nápad vytvořit vlastní kolejní sadu kartiček vznikl ještě mnohem dříve – některé kartičky dokonce vznikly (konkrétně pak z ruky Filiuse Orionise a Lenůlie Čihůlkové), ale nikdy nebyly vystaveny pro veřejnost. Vy nyní máte jedinečnou možnost zhlédnout alespoň tři z nich:

Tento Nebelvírský web více či méně fungoval až do roku 2010. V prvním školním roce jeho existence (Léto 2008) si kolej dokonce vedla vlastní deníček, psaný mnohdy s ironickou nadsázkou, který si – a spolu s ním řadu dalších věcí – můžete přečíst zde. Až do srpna 2008 tak stránky fungovaly pod správou Filiuse Orionise. Nakonec - po vypsaném konkurzu na správce - byl web předán nebelvírské novačce Abigail Estee Gaarder. Ta však naděje, které do ní vedení koleje vkládalo, nenaplnila a již v září se nechala zmrazit. Nového správce, respektive správkyni, se podařilo najít až na začátku listopadu 2008. Velká výhra to však nebyla, neboť po necelých 14 dnech ve funkci došla Angelica Arless k závěru, že na web nemá dostatek času a že jej chce předat dál.

Schopná správkyně, která webu dokázala přinést nejen delší stabilitu, ale i nějaká ta rozšíření, se však našla až v únoru 2009. Stala se jí budoucí prázdninová primuska koleje Jane Patricia Vamos. Konečně tak byla aktualizována Síň slávy a navíc byl přidán zaheslovaný chat, jehož zřízení si kolej absolutní většinou hlasů odhlasovala v anketě.
Kolejní stránky v tomto stavu relativního klidu vydržely více než rok. Problém nastal až v květnu 2010, kdy se škrkny dostaly ke kolejnímu časopisu Lví tlapou a vyřadily jej z provozu. Dalo se totiž očekávat, že kolejní web zanedlouho potká stejný osud, což se také stalo. V září 2010 tak byly naše stránky odstřihnuty od Bradavického hradu. Nutno podotknout, že v tu chvíli již byly několik měsíců neaktualizované – ačkoli se nový správce jejich obsahu hledal (diskutovalo se například o studentovi Horaciovi de Sunlock), nakonec si správu stránek na starost nevzal nikdo.

Alespoň provizorní náhrady se kolej dočkala již v listopadu téhož roku – byla to opět Jane Patricia Vamos, která pro kolej vytvořila nové stránky – respektive staronové – obsah v nich totiž zůstal stejný jako na webu předchozím, pouze byl z technických důvodů prozatím okleštěn o žabkové kartičky. V obdobném stavu jako při provozu si jej můžete prohlédnout zde (http://nebelvirskakomnata.sweb.cz). V únoru roku 2011 kolej využila nabídky pana ředitele a přestěhovala jej na http://nebelvir.hogwarts.cz, čímž byly stránky zbaveny nehezké mudlovské reklamy.

V nebelvírské zasedačce se mezitím rozbujela diskuze o tom, že by bylo hezké, kdyby měl každý člen koleje na stránkách nějaký svůj medailonek. Toto bylo realizováno až o letních prázdninách 2011, kdy kolejní ředitelka Betelgeuse Orionis představila Nebelvíru novou podobu stránek, kterou vytvořila společně se svým bratrem Filiusem Orionisem. Několik málo chvil se web nacházel na adrese http://nebelvirskyweb.mysteria.cz (kde web zůstal v neaktualizovaném stavu), než nahradil předchozí stránky na http://nebelvir.hogwarts.cz
Již v září 2011 se mezi nově přijatými studenty objevil John Lenfield, který se ochotně nabídl vytvořit na webu zaheslovanou sekci jen pro současné a bývalé studenty Nebelvíru, což bylo s povděkem přijato. Současně se stránky přesunuly na adresu http://nebelvir.tk, kde se nalézaly po necelé dva roky od data svého vytvoření a o jejichž aktualizaci a provoz se starali převážně Betelgeuse a Filius Orionisovi.

V srpnu 2013 ovšem web z neznámých příčin zcela zmizel z vod internetu. John Lenfield v té době nebyl již celých deset měsíců studentem naší školy a kolejnímu vedení se ho nepovedlo kontaktovat žádným komunikačním kanálem. Web se tak na několik měsíců úplně vytratil, primuska Nerys Heliabel Ghostfieldová se sice pokoušela sehnat schopného webotvůrce, který by dokázal vše obnovit do původního lesku, ovšem vždy narazila na problém týkající se náročné obnovy zaheslované sekce. Teprve až v prosinci roku 2013 se přihlásil do této doby nepříliš výrazný student čtvrtého ročníku, John Braen Caring, který nabídl koleji své služby. Spolu s bývalou studentkou Nebelvíru, Angelicou Arless, kolejní web obnovil ze starých záloh na místě webu z roku 2011, tedy na adrese http://nebelvir.hogwarts.cz
Zaheslovanou sekci navíc v následujícím roce doplnili o několik šikovných vychytávek, které můžeme využívat až do současnosti.

Pod záštitou naší školy jsme svou kolejní místnost udržovali bez přerušení téměř tři roky, na jaře 2016 jsme se však na popud vedení školy museli opět přesunout o dům dál. Hledání nového místa nám naštěstí nezabralo mnoho času, pomocnou ruku totiž v tuto chvíli ochotně nabídl náš kolejní duch, Phosgen Crestfall, díky kterému se náš web přesunul na současnou adresu, http://nebelvir.kotty.eu. Na správě webu se nyní podílí především Betelgeuse Orionis, Angie Claire Silvery a Nerys Heliabel Ghostfieldová, které ve svých sovincích přivítají veškeré vaše připomínky k jejímu chodu.